Hírek, információk, tudnivalók - a felnőttképzés területéről

DEKRA Akademie

Munkahelyi zajmérés: nem ördögtől való!

Megéri tenni a dolgozók egészségéért

2016. március 31. - DEKRA Akademie

clipboard01_1.jpg

Tudta, hogy az olyan munkahelyeken, ahol a gépek működése vagy egyéb munkatevékenységek okozta zaj mellett normál hangerejű beszélgetés során már nem értjük egymás szavát, munkahelyi zajmérésre van szükség?

Pedig a 66/2005. (XII.22.) EüM rendelet többek között ezt is előírja. A munkavállalók egészségének védelmét pedig a 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről (Mvt) teszi kötelezővé.

Ha tehát egy munkaadó biztos szeretne lenni abban, hogy dolgozói egészségét nem veszélyezteti káros mértékű zajexpozíció, valamint hogy a zajkibocsátásra vonatkozó munkakörülmények megfelelnek az előírásoknak, akkor érdemes munkahelyi zajvizsgálatot kérni.

Az első mérést mindjárt az üzem indulásakor, a gép(ek) üzembe helyezésekor kell elvégezni. Ismételt munkahelyi zajmérésre van szükség, ha új munkahelyet létesítünk, ha új gépet, berendezést helyezünk üzembe, ha technológiaváltás történik, vagy ha a gépeket átalakítják: röviden, ha a zajszint megváltozik.

A munkahelyi zajexpozíció mérése során a szakmérnökök pontosan meghatározzák a munkahelyen fennálló zajszintet, a zaj okozta halláskárosodás kockázatát és az annak megelőzéséhez szükséges – jogszabályban is meghatározott – legfontosabb intézkedéseket.

A munkahelyi zajmérést már csak azért sem érdemes elmulasztani, mert ha túl magas a zajszint, a dolgozók halláskárosodást szenvedhetnek. S ha a zaj halláskárosodást okoz, a munkáltatónak kell fizetnie a foglalkozási megbetegedést szenvedő dolgozók kezelési költségeit, sőt, akár kártérítést is számukra. 

Az, hogy mennyi ideig tart a munkahelyi zaj mérése, attól függ, milyen jellegű a zaj és hány mérési ponton kell mérni. A munkák jellegétől és a mérések számától függően néhány órát, vagy akár több napot is igénybe vehet a helyszíni mérés. Egyes munkakörökben a mérés a dolgozóra erősített műszerrel (zajdoziméterrel) is elvégezhető. A legfontosabb azonban, hogy a helyszíni zajmérések nem hátráltatják a termelést, hiszen a céljuk éppen az, hogy valós képet adjanak arról, mekkora zajterhelés éri a dolgozókat egy átlagos munkanapjukon.

További információk: www.dekra-lab.hu

 

Mentés

Mentés

A bejegyzés trackback címe:

https://dekra-akademie.blog.hu/api/trackback/id/tr548548912

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása